Žáci ve 4.B v rámci českého jazyka a vlastivědy pracují na projektu Naše tradice. Přečtěte si něco z toho, co si zjistili a zpracovali o svatém Martinovi.
Co jsme nevěděli o svatém Martinovi?
V úterý 11. listopadu měl Martin přijet na bílém koni, ale zase nepřijel. To se povídá a také jsme to věděli. Ale víte, že se Martin narodil v Maďarsku a stal se vojákem, protože si to přáli jeho rodiče? Jeho matka ho chtěla otrávit. Neměla ho ráda. Upekla rohlíčky, do jednoho dala jed a zatočila mu roh, aby ho poznala, až je vytáhne z trouby. Jenže po upečení byly najednou zohlé všechny rohlíky – martiňáky.
Martin byl vojákem moc dobrým, zodpovědným a statečným. Také pomohl žebrákovi, když se s ním rozdělil o svůj plášť, aby nezmrzl. Všechno se to událo až ve Francii. Také se povídá, že když se Martin projížděl na koni, jeho kůň místo podkov ztrácel rohlíky a děti je sbíraly.
Jednoho dne Martin odložil výzbroj, železnou košili, přilbici a odešel od vojska, chtěl být mnichem. Lidé ze sousedství ho měli rádi, chtěli ho za biskupa, jenže on se před nimi schoval, nechtěl být zvolen. Prozradily ho husy na dvoře. Proto se teď ke svátečnímu obědu pečou husy. Prý když mají husy na pekáči černé kosti, bude zima na blátě. Bílé kosti znamenají sníh. Husám se strkaly do krku šišky, aby se rychleji vykrmily.
To všechno jsme se dověděli z pořadu Naše tradice a z povídání ve třídě.
Teď se hlavně na Moravě ochutnává první vyrobené víno. Konají se Martinské trhy. V Polici byly také. Měli jsme tu i průvod s běloušem.
Domča, Káťa, Marek, Michal 4.B