MŠ Police nad Metují
Dravci

17. 5. 2022

Ve čtvrtek, 12. 5. 2022, se žáci naší školy zúčastnili vzdělávacího programu společnosti Zayferus. V rámci programu mohli na vlastní oči spatřit živé exempláře dravých ptáků domácí i zahraniční provenience.  Tuzemští dravci byli zastoupeni například sovou pálenou, sokolem stěhovavým či poštolkou obecnou. Mezi zahraničními ptáky pak vyčnívali velcí dravci, jako třeba výr západosibiřský, sup krahujový či všeobecně známý symbol Spojených států amerických, orel bělohlavý.

V průběhu programu se žáci dozvěděli spoustu zajímavostí, týkajících se způsobu života těchto ptáků, a také o jejich schopnostech, z nichž některé jsou unikátní pro ten který ptačí druh. Bezprostředně poté dostaly děti příležitost nově nabyté zkušenosti zúročit ve znalostním kvízu. Ty nejpohotovější si pak mohly odnést domů vzpomínku ve formě hodnotných cen.  

Program byl zakončen ukázkou sokolnictví, to jest disciplíny, která se zabývá lovem za použití schopností a dovedností dravých ptáků. V této fázi programu byly teoretické poznatky, se kterými jsme byli seznámeni dříve, demonstrovány v praxi. Mohli jsme se tedy mimo jiné přesvědčit, že orli nepatří mezi nejobratnější letce a spíše než na obratnost se spoléhají na svou rychlost, že karančo jižní preferuje dinosauří chůzi podobný pohyb před vlastním letem, či že draví ptáci skutečně nejsou ochočená zvířátka, která k nám ochotně přiletí zpět po prvním zavolání.

Vyvrcholením celého programu pak byla ukázka letu jednoho z nejrychlejších tvorů, kteří byli při této příležitosti k vidění, sokola šahina. Ten dokázal, navzdory nepříznivým povětrnostním podmínkám, elegantně polapit realisticky vypadající motorovou vránu, letící rychlostí až 148km/h. Užití této vrány pro účely demonstrace „stíhacích“ dovedností sokolovitých ptáků je dle sdělení sokolníků skupiny Zayferus v rámci ČR ojedinělé, a my bychom jim proto chtěli poděkovat, že jsme mohli spatřit tento unikátní kousek (a nejen ten!) na vlastní oči.

Za pedagogy: Mgr. Petr Jirman  

Soubory